Samuel Birley Rowbotham

Z Szuropedia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Samuel Birley Rowbotham - protoplasta szurów płaskoziemskich, chętnie cytowany do dziś (Dubay, Real World) Posługiwał się metodami i teraz stosowanymi przez "przebudzonych", to znaczy podawał jako fakty, niesprawdzone, fałszywe informacje.

Przykłady. Sammy twierdził, że Królewskie Towarzystwo Astronomiczne, ma wiele zarejestrowanych przypadków, jakoby gwiazdy prześwitywały przez Księżyc. Mówił też o tym że istnieją relacje marynarzy, widzących rzekomo Gwiazdę Polarną daleko na południe od równika (ponad 20 stopni!).

No cóż..... Birley żył w dziewiętnastym wieku. Zarówno dostęp do sprzętu astronomicznego, jak i do dalekich podróży był mocno ograniczony i drogi. Dziś, gdy amatorzy mają świetny sprzęt w postaci aparatów fotograficznych i teleskopów, a podróże spowszedniały, i bardzo łatwo wszystko można sprawdzić samemu, gwiazdy przestały prześwitywać przez księżyc, a Polarną widać co najwyżej, okresowo, 1,5 stopnia na południe od równika, zgodnie z deklinacją i refrakcją!


Niespotykany Ideał

Rowbotham porzucił szkołę w wieku 9 lat stając się tym samym doskonałym wzorem do naśladowań dla dzisiejszych szurów. Brak indoktrynacji, czystość i otwartość umysłu stanowią dzisiaj tak wysoką wartość że wielu wyznawców płaskiej ziemi próbuje fizyczne osiągnąć ten stan uderzając się w głowę przedmiotami tępokrawędziastymi bądź bezpośrednio waląc głową w ścianę. Większość szurów obarcza winą swych rodziców, że zmuszali ich do ukończenia szkoły podstawowej gdy oni przez lata mocno walczyli z indoktrynacją szkolną.


Eksperyment na kanale Bedford

W zasadzie seria eksperymentów, którymi Rowbotham starał się "udowodnić" płaskość ziemi. Akurat tu, błędy Samuela widzieli już, żyjący współcześnie z nim, np Alfred Russel Wallace.

Warto dodać że z eksperymentów tych, nie zachowały się żadne inne relacje, [ani nawet jedno zdjęcie!] poza oczywiście zapiskami samego Rowbothama, który sam ten eksperyment obserwował, i opisał to co widział, albo co mu się wydawało że widział. Od tamtej pory jednak nic się nie zmieniło, i statki pomimo tego co chciałby Samuel, dalej znikają za i pod horyzontem!