Imperium Lechitów

Z Szuropedia
Wersja z dnia 20:56, 12 wrz 2019 autorstwa Determinanta Kierunkowa (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Imperium Lechitów''' – historyczne supermocarstwo istniejące w starożytności, rozciągające się do Łaby po Don oraz od Bałtyku po Morze Azowskie i Czarne. N...")

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Imperium Lechitów – historyczne supermocarstwo istniejące w starożytności, rozciągające się do Łaby po Don oraz od Bałtyku po Morze Azowskie i Czarne. Największe mocarstwo w starożytności, podupadłe w średniowieczu, zniszczone przez Mieszka I – niemieckiego agenta i czeską marionetkę. Zostało odtworzone poprzez koronację Sanjayi na króla.

"Lechicka husaria:"

Językoznawstwo

  • Wariację słowa "Lech" z arabskiego przyjęli Żydzi, którzy przekształcili słowo Lech na Lah, a potem Jah. Od nazwy mieszkańca Imperium Lechitów wywodzi się słowo Jahwe – Bóg.
  • Podczas wojny z Aleksander Wielkim powstało znane przysłowie Strachy na Lachy, który ma symbolizować odwagę Lachów, którzy wchodzili na głowie wyimaginowanym strachom. Powiedzenie żyje do dzisiaj.
  • Słowo Leszka (oznaczające mieszkankę Imperium Lechitów) wyewoluowało w języku polskim do loszka, czyli określenia ładnej kobiety.