Śluz

Z Szuropedia
Wersja z dnia 17:00, 20 wrz 2019 autorstwa Determinanta Kierunkowa (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Śluz''' - mityczna substancja, która nie posiada naukowej definicji, uważana przez znachorów, szamanów i inne dziwadła za przyczynę chorób wszelakich. Twórc...")

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Śluz - mityczna substancja, która nie posiada naukowej definicji, uważana przez znachorów, szamanów i inne dziwadła za przyczynę chorób wszelakich. Twórcą pojęcia "śluz" był Arnold Ehret, który z nieznanych powodów, pomimo braku ciągu przyczynowo-skutkowego zaczął głosić, że poprzez niezdrowe odżywianie oraz wchłanianie toksyn w organizmie zbiera się nadmiar śluzu, który prowadzi do powstawania schorzeń. Generalnie nadmiar śluzu był w wygodny sposób dopasowywany do postaci choroby, tak więc:

  • przyczyną chorób serca stało się nagromadzenie śluzu w okolicach serca,
  • przeczyną bólu stawów nagromadzenie śluzu w stawach,
  • przyczyną siwienia, nagromadzenie śluzu w głowie,
  • przyczyną łysienia, nadmiar śluzu, który wypycha cebulki włosowe

W taki oto sposób powstała kolejna pseudonaukowa historyjka, łatwa do ułożenia i mająca ciekawy wydźwięk, ale jednak tylko historyjka. Co ciekawe, została wymyślona specjalna lista potraw bezśluzowych, których spośywanie ma przeciwdziałać gromadzeniu się śluzu w organizmie, tak więc według znachorów najlepiej jeść ziemniaki pieczone, gdyż posiadają mniej śluzu niż gotowane. Niestety twórce oraz propagatorzy bezśluzoego jedzenia pominęli fakt, że bez względu na to jak pięknie wygląda pożywienie przed jego spożyciem to i tak w żołądku wszystko zmienia się w klejącą, lepiącą się papkę, która jest chyba najbliższa wyimaginowanej definicji śluzu.